2017-2018 Yılı Açılış Törenimiz Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Sn.Vefa Küçük'ün katılımıyla gerçekleşti.

2017-09-18

Özel Fenerbahçe Spor Kulübü Eğitim Kurumları’nda 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı, okulun spor salonunda düzenlenen törenle açıldı.

15 yıllık eğitim-öğretim kurumu Fenerbahçe Koleji'nin kampüsünde gerçekleştirilen yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenine Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük, Fenerbahçe Eğitim Kurumları Genel Müdürü Adnan Ersan, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

İlk olarak geçen yılın nasıl geçtiği ve oryantasyonda neler yapıldığıyla ilgili hazırlanan barkovizyon gösterisi sunuldu. Ardından yeni eğitim-öğretim döneminin açılış konuşmasını Fenerbahçe Eğitim Kurumları Genel Müdürü Adnan Ersan yaptı.

Sözlerine, “Geleceğimiz olan siz gençler, sizleri geleceğe hazırlarken ülkemizin geleceğini de kuran meslektaşlarım ve aileleriniz için neler söylemeliyim diye düşünürken meslek hayatımda geride bıraktığım 40 yılda hem ülkemizden hem dünyanın her yerinden sayısız örnekle deneyimlediğim bir insanlık durumunu sizlerle paylaşmak istedim” diyerek başlayan Adnan Ersan, Dünyanın farklı coğrafyalarında ve farklı kültürlerinde yaşayan ve neredeyse aynı hikayeyle hayata başlayan iki gencin hikayesini; 2014 yılında Fransa’nın ilk kadın Eğitim Bakanı olarak kabineye giren Najat Belkacem ile Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonu Mizgin Ay’ın hayatını şu ifadelerle anlattı: şu ifadelerle anlattı:

Çocuklardan biri Fas’ın yoksul bir köyünde azınlık bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geliyor. 5 yaşına kadar yoksullukla, 5 yaşında da mülteci olmakla tanışıyor Najat. 1982 yılında babası Najat’ı ve ailesini yanına alarak Fransa’ya göç ediyor. Umudunu kaybetmiyor ve hep hayal kuruyor.

Diğer çocuk ise Batman’dan Ankara’ya göç etmiş bir ailenin çocuğu. Sadece babanın değil evdeki herkesin tarım işçisi olduğu bir ailenin 7 çocuğundan biri Mizgin. Ablasının 5 numara büyük ayakkabılarıyla keşfedilen ancak tarlada çalışmak zorunda olduğu için antrenmanlara gidemeyen Mizgin. O da büyük hedefleri hayal ediyor. Nejet, Fas’ın çobanlık yaptığı dağlarından Fransa Eğitim Bakanlığı’na, Mizgin ise Batman ve Beypazarı’nda ırgatlık yaptığı tarlalarından Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ve sonrasında Dünya Yıldızlar Atletiz Şampiyonası’nda altın madalyaya. Hiçbir şeyin umutlarını kaybetmesine izin vermeyerek asla ben yapamam diyerek ulaşıyorlar.


Sözlerinin sonuna gelirken, “Hayal kurmak ve bu hayali gerçekleştirmek için hedefe inançlı yürümek yarı yarıya başarmaktır” ifadelerine değinen Adnan Ersan, “Bu yıl her sabah hep günaydın diyerek, her sabah andımızı okuyarak, hep Mustafa Kemal Atatürk diyerek, bu ülke Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’dir, sonsuza kadar da böyle kalacaktır diyerek 2017-2018 yılının başarılı ve mutlu geçmesini dilerim” diyerek sözlerini noktaladı.

Ardından ise Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Vefa Küçük kürsüye geldi. “Sevgili öğrenciler, veliler, eğitim kurumumuzun başarılı Genel Müdürü Sayın Adnan Ersan ve yöneticileri, Kulübümüzün kıymetli görevlileri, üyeleri. Bugünkü açılışa hoş geldiniz. Öğrencilerimize ve velilerimize saygımız gereği ben protokolü sondan başa doğru saydım” sözleriyle konuşmasına başlayan Vefa Küçük, “Bizlerin ihtiyacı öğrenciler ve onları bize emanet eden velilerdir. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Türkiye’nin en büyük kulübü olarak sporda yaptığımız mücadeleler ve elde ettiğimiz başarılara paralel olarak öğretime de çok önem veriyoruz. Başkanımız ve Teknik Direktörümüzün saygılarını sizlere iletiyorum. Değerli öğrenciler, Atatürk bu ülkeyi sizlere emanet etti. Siz bu ülkenin esas sahiplerisiniz. Fenerbahçe olarak da hem tüzüğümüzde hem de gönlümüzde yazan ilke şudur: Bir yandan spor yapacağız bir yandan da gençliği eğitim ve öğretime hazırlayacağız. Sizler inşallah Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, bayrağına bağlı, ülkesine bağlı, milletine bağlı, vatanına ve inancına bağlı gençler olarak yetişeceksiniz. Ülkenin sizlere ihtiyacı var. Allah hepinize uzun ömürler versin, ülkeyi yönetecek kadrolar belki buradadır. Başkanımızın ve Yönetim Kurulumuzun büyük vizyonu, üniversitemizi de açarak tüm öğretim kurumlarında yer almak ve koleji bitiren talebelerimizi de üniversitelerimde eğitmektir. Bu inançlı yolda sizlere ihtiyacımız var. Sizin gibi Atatürk devrimlerine bağlı gençlere ihtiyacımız var. Sizlere başarılar, velilerimize kolaylıklar diliyorum” dedi.

Öğrencilerin çeşitli etkinliklerinin ardından 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı açılış töreni sona erdi.