Öğrencilerimiz, okulumuzun kendi uzaktan eğitim platformuyla öğrenmeye devam ediyor..

10-04-2020


Öğrencilerimiz, okulumuzun kendi uzaktan eğitim platformuyla öğrenmeye devam ediyor.
FENERBAHÇE KOLEJİ UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMALARI 

Öğrencilerimiz, okulumuzun kendi uzaktan eğitim platformuyla öğrenmeye devam ediyor.

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınan kararla 23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitime geçilmesi kararı doğrultusunda Fenerbahçe Koleji olarak kendi uzaktan eğitim platformumuzu devreye sokarak anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim ve öğretim faaliyetlerimize online ortamda devam etmeye başladık.

Uzaktan Eğitim Altyapımız ve Çözüm Ortaklarımız 

Fenerbahçe Koleji olarak Bakanlığın uzaktan eğitim sistemi olan EBA dışında; kurguladığımız kendi dijital platformumuz aracılığıyla daha işlevsel, çeşitli ve zenginleştirilmiş eğitim öğretim süreçlerini öğrencilerimize sunmayı hedefledik. Uzaktan eğitim için seçtiğimiz dijital platform zaten çözüm ortaklarımız olan K12Net ve özellikle Google G Suite uygulamaları oldu. Google Classroom, Google Meet, Gmail, Google Drive, Google Takvim, Google Dokümanlar/Tablolar/Formlar, Google Jamboard, vb. uygulamaları içinde barındıran Google G Suite üyeliğimiz sayesinde öncelikle her bir öğrencimize sağladığımız kurumsal eposta hesaplarıyla platforma giriş yapılmasını, platformun dışarıdan erişime kapalı ve böylece daha güvenilir ve özel olmasını amaçladık. Bu alanda dünyanın en gelişmiş teknolojileri ve güvenilir altyapılarından birine sahip olan Google ile olan çözüm ortaklığımız uzaktan eğitim platformumuzun kapasitesi, çeşitliliği, güvenirliği ve kişisel verilerin korunması açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.

Senkron ve Asenkron Uygulamalarla Uzaktan Eğitim Tasarımımızın Temel Hedefleri 

Yüz yüze eğitime ara verilen bu süreçte uzaktan eğitimin, sadece bizim öğrencilerimiz için değil dünyanın geri kalanındaki tüm öğrenciler için temel beklentisinin aşağıdaki biçimde özetlendiğini söyleyebiliriz:
öğrencilerin geçmiş öğrenme ve beceri kazanımlarını korumalarına ve mümkünse pekiştirmelerine yardımcı olmak
öğrencilerin belirli düzeyde yeni bilgi ve becerileri öğrenmelerine yardımcı olmak
öğrencilerin bireysel öğrenme özerkliği ile kendi öğrenmelerini planlama becerisi kazanmalarına yardımcı olmak
onlara bu izolasyon ortamında sosyal ve duygusal destek sağlamak
onların okul ile olan bağlarını korumalarını sağlamak

Bu beklentilerden hareketle, 23 Mart haftasında öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin uzaktan eğitim sürecine, e-içeriklere, kullanılan dijital platforma adaptasyonları gibi dinamikleri gözeterek daha çok asenkron, 30 Mart haftasından itibaren ise hem senkron hem de asenkron öğrenme ortamlarının harmanlandığı ve bir birini tamamladığı bir program tasarladık. Öğrencilerimizin uzaktan eğitim ve senkron bağlantılara adaptasyonları sağlandıktan sonra 13-30 Nisan arasında Google Meet üzerinden senkron bağlantılara (canlı bağlantılar/eş zamanlı ders anlatımları) tüm seviyelerde daha fazla yer veren bir yandan da Google Classroom üzerinden asenkron sanal sınıf uygulamalarının devam edeceği programımız Bakanlığımızın alacağı kararlar doğrultusunda sürdürülecektir.  

Sınıflar Sanal, İçindekiler Gerçek !

Okul yöneticileri, öğretmenler, bilişim teknolojileri uzmanları ve PDR uzmanlarımızdan oluşturduğumuz ekiplerimizin tasarladığı uzaktan eğitim programımız, okulumuzun her kademesindeki öğrencilerin yaşı, akademik hazırbulunuşlukları, beklentileri, dikkat süreleri, ekran başında geçirecekleri süreler, akademik ve teorik çalışmaların yanı sıra uygulamalı dersler ile sosyal ve duygusal beceri gelişimleri gibi etmenleri gözetmektedir. Okul öncesinden lise son sınıflara kadar tüm seviye ve yaş grupları için  öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilen canlı ders bağlantıları, özgün konu anlatımı ve soru cevap çözüm videoları, sanal sınıflarda e-içerik ve materyal paylaşımı, bireysel ve grup mesajlaşmaları sadece ana derslerde değil beden eğitimi, görsel sanatlar, müzik, drama, satranç ve PDR öğretmenlerimizin sanal sınıflarında senkron ve asenkron eğitimlerle öğrencilerimizle buluşuyoruz.  

Uzaktan eğitim uygulamalarımız ile ilgili sosyal medya hesaplarımızdaki paylaşımlarımıza göz atabilirsiniz. 

Youtube kanalımız için tıklayınız.
Instagram hesabımız için tıklayınız.
Facebook hesabımız için tıklayınız.
Twitter hesabımız için tıklayınız.

Sayılarla Fenerbahçe Koleji Uzaktan Eğitim Uygulaması